Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

Nowa remiza ropskich strażaków

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek 29 września 2023r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropy odebrali symboliczne klucze do nowej remizy. Wtedy to miała miejsce uroczystość poświęcenia i oddania do użytkowania nowoczesnego budynku z nowymi funkcjami społecznymi dla OSP i GOK. Podczas uroczystości do strażaków trafiły także odznaczania a dla osób szczególnie zaangażowanych wyróżnienia i podziękowania.

Świętowanie poprzedziła msza święta odprawiona w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ropie. Po niej uczestnicy przemaszerowali przed nowopowstały budynek, w którym mieści się siedziba ropskich strażaków. Tam meldunek o gotowości do przeprowadzenia uroczystego apelu Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a zarazem Wiceprezesowi Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Edwardowi Siarce złożył Komendant Gminny ZOSP RP w Ropie dh Bogusław Łukaszyk. Następnie przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Ropa Karol Górski.

Symbolicznego przekazania kluczy do nowopowstałego budynku dokonał Wójt Gminy Ropa Karol Górski. W imieniu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie klucze do remizy odebrał Prezes Paweł Sitar oraz Naczelnik Albert Kuziów, zaś do mieszczących się tam również pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury Dyrektor Zdzisław Niezgoda.

Rozbudowa budynku urzędu gminy z dostosowaniem do nowych funkcji społecznych rozpoczęta została w 2021 r. Decyzję o dofinansowaniu zadania podjął Zarząd Województwa Małopolskiego. Inwestycja uzyskała wsparcie finansowe w ramach realizacji pakietu rozwoju Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Istniejący budynek Urzędu Gminy w Ropie został rozbudowany o nowe skrzydło, połączone z istniejącym budynkiem nadwieszonym tarasem. Na skrzydło o łącznej powierzchni użytkowej 1016 m2 składają się przyziemia, a w nich garaże i zaplecze OSP w Ropie, na piętrze zlokalizowana została świetlica, natomiast na poddaszu znajdą się przestrzenie edukacyjne, w tym pracownia komputerowa. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączna szacowana wartość zadania to 2 567 590 zł, natomiast uzyskane wsparcie finansowe to 1 091 965 zł.

Podczas uroczystości wyróżniającym się strażakom wręczono medale i odznaki. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa uhonorowany został Andrzej Dynda, srebrnym medalem Rafał Siwiak oraz Karol Górski, zaś brązowym medalem Łukasza Gruca. Odznakę Strażak Wzorowy Monice Trześniak, Paulinie Gruca, Damianowi Siuta, Wojciechowi Ledniowskiemu oraz Jakubowi Ledniowskiemu.

Licznie przybyli goście nie szczędzili ciepłych słów pod adresem samorządu Gminy Ropa oraz niezwykle prężnie działających strażaków. W wystąpieniach odnosili się m.in. do dokonanych inwestycji infrastrukturalnych oraz wymiany taboru samochodowego i wyposażania strażaków. Nade wszystko dziękowali samym strażakom za trud ich społecznej służby.

W dowód uznania osobom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz wspierania i rozwoju Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie, przedstawiciele strażaków na czele z Prezesem OSP Ropa dh Pawłem Sitarem wręczyli okolicznościowe wyróżnienia i podziękowania.

W uroczystości udział wzięło liczne grono gości, wśród nich m.im. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a zarazem Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Edward Siarka, Posłowie na Sejm RP Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Urszula Nowogórska, Senator RP Wiktor Durlak, Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Krzysztof Kosiba, Wicestarosta Gorlicki Stanisław Kaszyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Pana Jan Morańda, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach mł. bryg. Waldemar Krok a także Komendant Powiaty Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski.

Linki

gorlice.jpgpolicja.jpgzosp malopolska.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica