Defibrylatory AED na kolejnych 9 remizach w powiecie
We wtorek, 1 października 2024r., z rąk Łukasza Smółki, Marszałka Województwa Małopolskiego, wręczone zostały potwierdzenia przyznania wsparcia finansowego w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W gronie szczęśliwych beneficjentów znalazło się dziewięć Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gorlickiego, na których budynkach zostaną zamontowane zewnętrzne defibrylatory AED.
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego cieszyła się ogromną popularnością, a batalia o każdy głos toczyła się do ostatnich chwil. Cieszy fakt, że Małopolanie tak chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach, działając na rzecz wspólnego dobra.
Już od stycznia 2025 roku realizowanych będzie 91 zadań, w tym 80 zadań regionalnych i 11 ogólnowojewódzkich. Środki przeznaczone na ten cel sięgają 16 mln złotych. Wśród zadań znajdują się przedsięwzięcia sportowe, których jest, aż 70, edukacyjne, kulturowe i prozdrowotne.
„Dla mnie ważne jest to, że będą realizowane projekty nawet z najmniejszych miejscowości, a także to, że realizowane są projekty zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Do Państwa dyspozycji jest 16 milionów złotych(…).Bardzo dziękuję za duże zaangażowanie w Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Jesteście jego ambasadorami wśród swoich bliskich i znajomych. 380 tysięcy głosów równa się 380 tysięcy osób zaangażowanych w ten projekt. Dzięki nim mamy niezwykłe perełki, które pokazały się w naszym regionie przy okazji realizacji budżetu. Zapraszam Wszystkich Państwa do dalszej współpracy – dodaje marszałek”.
-Bardzo się cieszę, że tak ważny w obecnych czasach sprzęt trafił do naszego powiatu, a dokładniej do dziewięciu miejscowości z naszego terenu – mówi w rozmowie dla naszego portalu Przemysław Wszołek Prezes ZOSP RP w Gorlicach. Bezpieczeństwo to podstawa i dziś z dumą możemy mówić, że udało nam się złożyć stosowne pisma i znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy będą mieli zamontowane AED na budynkach remiz. Realizacja tego typu zdania zwiększy dostępność pomocy przedmedycznej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Gdy czas przyjazdu Państwowej Straży Pożarnej się wydłuży, my będziemy mieć pewność, że na miejscu już jest niesiona pomoc z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, który zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75% – dodaje prezes.
Głównym celem projektu jest ochrona ludzkiego życia i zdrowia poprzez zakup i montaż zewnętrznych defibrylatorów w miejscach ogólnodostępnych tj. na budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ideą tego urządzenia jest jego automatyczne działanie. Użytkownik nie musi znać sprzętu, aby umiejętnie z niego skorzystać. Wystarczy, że wyjmie AED z kapsuły, podłączy elektrody, a urządzenie samo poprowadzi go przez dalsze kroki.
Niekiedy czas dojazdu Państwowej Straży Pożarnej bywa zbyt długi. W sytuacjach, gdy każda sekunda ma znaczenie, na miejscu obecna będzie Ochotnicza Straż Pożarna, dająca pewność, że dostępny sprzęt zostanie odpowiednio wykorzystany, aby ratować ludzkie życie. To właśnie na OSP będą liczyć mieszkańcy w takich momentach.
Zadanie pn. „Bezpieczny powiat – ogólnodostępne defibrylatory AED w remizach powiatu gorlickiego” zakwalifikowane zostało do realizacji w związku z czym na kolejnych 9 remizach OSP w powiecie gorlickim zamontowane zostaną defibrylatory AED w specjalnych kapsułach. Na to zadanie oddano łącznie 2690 ważnych głosów, co dało 11. miejsce na 20 zakwalifikowanych do realizacji projektów.
Defibrylatory AED w kapsułach zostaną zamontowane na remizach:
▪ OSP Rożnowice (Gmina Biecz)
▪ OSP Siedliska (Gmina Bobowa)
▪ OSP Kobylanka (Gmina Gorlice)
▪ OSP Bednarka (Gmina Lipinki)
▪ OSP Łużna (Gmina Łużna)
▪ OSP Staszkówka (Gmina Moszczenica)
▪ OSP Łosie (Gmina Ropa)
▪ OSP Małastów (Gmina Sękowa)
▪ OSP Brunary (Gmina Uście Gorlickie)