Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka
W sobotę 23 maja 2026 roku Rynek w Dąbrowie Tarnowskiej stał się miejscem wyjątkowego święta strażackiej służby, tradycji i jedności. Odbyły się tam Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z Jubileuszem 150-lecia Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków, po której pododdziały PSP i OSP wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowały na rynek, gdzie odbył się uroczysty apel.
Podczas uroczystego apelu, Krzyżem Św. Floriana nadanym przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorowany został Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek.
Z kolei dh Krzysztof Kosiba, wieloletni Prezes struktur OSP w powiecie gorlickim a obecnie Członek Zarządu Głównego ZOSP RP wieloletni Prezes uhonorowany został Medalem Honorowym im. Wiesława Wody.
Zwieńczeniem obchodów była widowiskowa defilada pododdziałów pieszych oraz pojazdów pożarniczych.
Ochotnicze pożarnictwo ziemi gorlickiej reprezentował sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylance wraz z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysławem Wszołkiem oraz wieloletnim Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, dzisiaj Członkiem Zarządu Głównego ZOSP RP dh Krzysztofem Kosibę.
Obecny był także Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Waldemar Krok wraz z pocztem sztandarowym KP PSP Gorlice.
W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście, wśród których znaleźli się m.in.: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Paweł Frysztak, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.





