Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachNowe wozy bojowe w OSP Biecz i OSP Gładyszów

Przemysław Wszołek. Opublikowano w Aktualności

Siedem wozów strażackich trafiło w piątek 19 maja 2017 roku do Ochotniczych Straży Pożarnych. Kluczyki trafiły także do przedstawicieli dwóch gmin z powiatu gorlickiego, a są to Biecz i Uście Gorlickie. Nowe samochody zapewnią wsparcie strażakom-ochotnikom, a mieszkańcom regionu – bezpieczeństwo. Ich zakup był możliwy dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”.

Dofinansowanie na ten cel pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i wyniosło w sumie 11 mln zł. Resztę dołożyły gminy.

Przekazane dziś przez Leszka Zegzdę, przewodniczącą Urszulę Nowogórską oraz radnego Stanisława Pasonia w Starym Sączu wozy to kolejna partia aut, które mają trafić do OSP. Pierwsze 11 samochodów oddano do użytku 28 kwietnia w Niepołomicach. Kolejne odbiory wozów strażackich zaplanowano w Gromniku, Andrychowie i Zembrzycach. Wszystkie 34 samochody kupione w ramach projektu jeszcze przed rozpoczęciem wakacji trafią do jednostek.

Czym charakteryzują się przekazane dziś auta? W kabinie każdego z zakupionych wozów mieści się 6 strażaków. Jest on wyposażony w niezbędny sprzęt, m.in. autopompę, maszt z oświetleniem LED, wyciągarkę o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Każdy z samochodów może jednorazowo przewieźć ok. 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów. Napęd 4x4 umożliwia dotarcie do najbardziej niedostępnych terenów. Co niezwykle ważne – samochody są także przyjazne dla środowiska, gdyż silniki spełniają bardzo wysokie normy czystości spalin.

Wartość jednego pojazdu, którego producentem jest firma „BOCAR”, to ponad 680 tys. zł.

Dodatkowo – w ramach projektu - każda z OSP otrzyma detektor wielogazowy, który umożliwi szybką reakcję w przypadku niebezpieczeństwa związanego z zatruciem czadem czy wybuchem gazu.

Linki

gorlice.jpgpolicja.jpgzosp.jpgzosp malopolska.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica