Aktualności

W Ropie ćwiczyli jak gasić pożary wewnętrzne

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 3 listopada w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie odbyły się warsztaty z pożarów wewnętrznych. Warsztaty miały na celu zapoznanie druhów z zagadnieniami związanymi z gaszeniem pożarów wewnątrz obiektów. Inicjatorem szkolenia był Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach a zarazem Komendant Gminny ZOSP RP w Ropie dh Bogusław Łukaszyk.

W czasie wykładu teoretycznego omówiono tematy:
- woda – właściwości wody jako środka gaśniczego
- trójkąt spalania – piroliza – pożar – rozwój pożaru
- techniki chłodzenia gazów pożarowych – natarcie pośrednie – natarcie bezpośrednie

Po wykładzie uczestnicy udali się na plac przy remizie, gdzie na modelach „domków dla lalek” pokazano zjawiska zachodzące podczas pożarów. Następnie zaprezentowano jak bezpiecznie rozebrać się z ubrania specjalnego, które po pożarze jest brudne, jakie środki ostrożności zachować aby nie narażać się na czynniki kancerogenne pozostające na ubraniu.

Operowanie prądami wody zaczęto od omówienia budowy prądownicy typu turbo oraz zasady jej działania. Następnie przedstawiono techniki chłodzenia gazów pożarowych: krótki, długi puls, omiatanie oraz techniki natarcia bezpośredniego czyli ołówkowanie, malowanie. Przećwiczono technikę otwierania drzwi i wchodzenia do pomieszczeń oraz techniki poruszania się w rocie.

W warsztatach uczestniczyło ok 40 osób z jednostek: OSP Ropa, OSP Łosie, OSP Klęczany, OSP Moszczenica, OSP Ptaszkowa, OSP Brzostek. Nad całością czuwał Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KP PSP w Gorlicach mł.bryg. Andrzej Czeluśniak.

Źródło - fanpage OSP Ropa

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Linki

policja.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica