Aktualności

20-lecie orkiestry dętej OSP Dominikowice

Halina Gajda - www.gorlice.naszemiasto.pl.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie ma chyba w powiecie osoby, która nie znałaby orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Dominikowic. Są w zasadzie wszędzie. Od festynów, lokalnych akademii po duże powiatowe uroczystości. Grają na mszach świętych, prowadzą Marsz dla Życia i Rodziny, koncertują. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili powołania ich do działalności.


Orkiestra Dęta OSP powołana została na mocy uchwały zarządu OSP Dominikowice 8 czerwca 1999 roku. Za oficjalną datę rozpoczęcia działalności uznaje się 28 października 1999 roku. Wtedy odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie orkiestry z udziałem Roberta Ludwina, Floriana Przybytnia, Jana Kędziora i Dariusza Przybytnia. Po raz pierwszy zagrali przed publicznością w 2001 roku podczas Bożego Ciała. Dyrygentem orkiestry jest nieprzerwanie od dwóch dekad Roman Korbicz, instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.

Muzycy to mieszkańcy ziemi gorlickiej. Znamy ich na co dzień ze szkół, urzędów, różnych firm, sąsiedztwa. Grają podczas odpustów, festynów, przez lata brali udział w Panoramie Kultur, dołączyli do Orszaku Trzech Króli, prowadzą Marsza dla Życia i Rodziny, grają na uroczystościach patriotycznych i religijnych. W 2003 roku do orkiestrantów dołączyły mażoretki.

Nie mogło oczywiście zabraknąć podziękowań, gratulacji, życzeń, prezentów i urodzinowego tortu. Przywołani zostali założyciele, byli członkowie i wszyscy, którzy przez te lata pracowali na rzecz świetności orkiestry. Życzenia płynęły od samorządowców, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, grup folklorystycznych.

Kwintesencją wszystkich powinszowań, było to, co powiedziała Romanowi Korbiczowi Karolina Miarecka z OKGG: dzisiaj orkiestra gra w Gorlickim Centrum Kultury, jutro czeka ją Tauron Arena w Krakowie, pojutrze Torwar Warszawa, a na finał – filharmonia wiedeńska! I tego planu się trzymamy!

W uroczystości udział wziął dh Eugeniusz Stukus - Członek Komisji Rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie a zarazem Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach. Wręczył on Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa osobom szczególnie zaangażowanym w powstanie i rozwój orkiestry.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Linki

zosp.jpgpolicja.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica